  • MCP4231-103E/SL
MCP4231-103E/SL
advertisement
Manufacturer No:
MCP4231-103E/SL
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4231-103E/SL
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP4231-103E/SL
Description:
14 Terminations5V 14 Pin MCP4231 Digital PotentiometersSPI257 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4231-103E/SL Overview
A package containing 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) files contains it.The pentometer is stored from Volatile.Tube package provides access to it.In this pentometer, there are 129 taps to prevent overcurrent.The pentometer consists of 257 positions.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 14.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.The speed potentiometers have a total resistance of 10000Ohm.For its performance, it uses 5V.14 pins can be seen in The digi devices.Surface Mount is the recommended mount direction.It is capable of supplying a voltage of 1.8V~5.5V volts.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~125°C.Limiting the flow with 10kOhm is possible.A member of the family MCP4231 pentometer belongs to.Surface Mount mounts digital potentiometer.14 pins are present on this potentiameter.At 5V, the potentiometer conducts.2 elements are present in digital analogic.
MCP4231-103E/SL Features
Available in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4231-103E/SL Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4231-103E/SL Digital Potentiometers applications.
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Testing equipment
  • Calibration instrumentation
  • Noise-free volume controller
  • Analogue circuit
  • Industrial control
  • Automated caliberation
  • Brightness of monitors
  • Communication device
  • Used as variable resistor
Step5Bar-code shipping tag
MCP4231-103E/SL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    257
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4231
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    1.5mm
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.9mm