  • MCP4162T-104E/MF
MCP4162T-104E/MF
advertisement
Manufacturer No:
MCP4162T-104E/MF
HK JDW NO:
536-MCP4162T-104E/MF
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4162T-104E/MF
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4162 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4162T-104E/MF Overview
A package containing 8-VDFN Exposed Pad files contains it.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tape & Reel (TR) package.257 taps protect this pentometer against overcurrent.There are 256 positions in pentometer.It is designed 8 terminations.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.Its total resistance will be 100000Ohm.The performance of this product is a result of 5V.The digi devices shows pins 8.The way to mount is Surface Mount.There is 1.8V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~125°C.100kOhm can limit the flow.Pentometer is a member of MCP4162 family.Surface Mount mounts digital potentiometer.8 pins are present on this potentiameter.A converter of this type can be categorized as DIGITAL POTENTIOMETER.Potentiometers conduct when the supply voltage is 5V.Components in the electronic component are from the family Digital Potentiometers.
MCP4162T-104E/MF Features
Available in 8-VDFN Exposed Pad package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4162T-104E/MF Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4162T-104E/MF Digital Potentiometers applications.
  • Bias adjustment circuits
  • Sensor auto referencing circuits
  • Noise-free volume controller
  • Cell phone
  • Voltage control
  • Industrial control circuits
  • Joysticks
  • Industrial control
  • Speakers
  • Calibration instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
MCP4162T-104E/MF
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    8-VDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm