  • MCP4152T-502E/MS
MCP4152T-502E/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP4152T-502E/MS
HK JDW NO:
536-MCP4152T-502E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4152T-502E/MS
Description:
MCP4152 Digital PotentiometersSPI256 PositionsMin 1.8V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
MCP4152T-502E/MS Overview
It is contained in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) pacakge.At Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer is protected from overcurrent by 257 taps.256 positions make up the pentometer.Mounting in Surface Mount is recommended.There is 1.8V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~125°C.A flow rate limit of 5kOhm is possible.Pentometer belongs to the family MCP4152.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.There are 8 pins on this potentiameter.Potentiometers conduct when the supply voltage is 5V.As long as 125°C is set, the digital resistor will run steadily.A temperature of -40°C is necessary to maintain its reliability.It can handle a maximum supply voltage of 5.5V.1.8V is the minimum supply voltage it can operate at.A 1 element is contained in digital analogic.
MCP4152T-502E/MS Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4152T-502E/MS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4152T-502E/MS Digital Potentiometers applications.
  • Communication device
  • Used as programmable gain amplifier
  • Voltage resistance conversion
  • Power meter
  • Automotive electronics
  • Industrial control
  • Stereo
  • Adjustable current control
  • Power supply
  • Noise-free volume controller
Step5Bar-code shipping tag
MCP4152T-502E/MS
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-MSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Base Part Number
    MCP4152
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Rheostat
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.8V
  • Nominal Supply Current
    1mA
    75
  • Temperature Coefficient (Typ)
    150ppm/°C