  • MCP4142T-104E/SN
MCP4142T-104E/SN
advertisement
Manufacturer No:
MCP4142T-104E/SN
HK JDW NO:
536-MCP4142T-104E/SN
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP4142T-104E/SN
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4142 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4142T-104E/SN Overview
There is a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package containing it.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.To protect this pentometer from overcurrent, there are 129 taps.There are 128 positions in pentometer.The terminations are 8.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm.The performance of 5V is provided by 5V.The digi devices show 8 pins.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 1.8V~5.5V.This digital potentiometer operates at 0°C.100kOhm can limit the flow.This object belongs to the MCP4142 family.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.Digital potentiometer has 8 pins.Depending on its type, a converter is classified as DIGITAL POTENTIOMETER.When the supply voltage is 5V, the potentiometer conducts.Digital Potentiometers family components are used in the pentometer.
MCP4142T-104E/SN Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4142T-104E/SN Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4142T-104E/SN Digital Potentiometers applications.
  • Programmable low pass filter
  • Analogue circuit
  • Programmable voltage regulator
  • Programmable I to V converter
  • DC/DC conversion circuit
  • Voltage resistance conversion
  • Joysticks
  • Automated caliberation
  • Used as variable resistor
  • Noise-free volume controller
Step5Bar-code shipping tag
MCP4142T-104E/SN
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    MCP4142
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Nominal Supply Current
    550μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm