  • MCP4132T-104E/MF
MCP4132T-104E/MF
advertisement
Manufacturer No:
MCP4132T-104E/MF
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4132T-104E/MF
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4132T-104E/MF
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4132 Digital PotentiometersSPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4132T-104E/MF Overview
8-VDFN Exposed Pad packages contain it.Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel (TR) package.During overcurrent, this pentometer features 129 taps.Pentometer consists of 128 positions.The terminations are 8.You will find here 1 functions for your reference.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm.For its performance, it uses 5V.The digi devices show 8 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.The potentionmeter can supply 1.8V~5.5V voltage.This digital potentiometer operates at 0°C.100kOhm can limit the flow.The MCP4132 family contains pentometer.Mounted by Surface Mount.8 pins are available on this potentiameter.Converter type DIGITAL POTENTIOMETER can be used to classify it.At 5V, the potentiometer conducts.A family of pentometer is Digital Potentiometers.
MCP4132T-104E/MF Features
Available in 8-VDFN Exposed Pad package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4132T-104E/MF Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4132T-104E/MF Digital Potentiometers applications.
  • Cell phone
  • Power calibration
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Bias adjustment circuits
  • DAC
  • Communication device
  • DC/DC conversion circuit
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Voltage resistance conversion
  • Industrial control circuits
Step5Bar-code shipping tag
MCP4132T-104E/MF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-VDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4132
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm