  • MCP4132T-103E/MF
MCP4132T-103E/MF
advertisement
Manufacturer No:
MCP4132T-103E/MF
HK JDW NO:
536-MCP4132T-103E/MF
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4132T-103E/MF
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4132 Digital PotentiometersSPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4132T-103E/MF Overview
A package containing 8-VDFN Exposed Pad files contains it.As of Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tape & Reel (TR) package.129 taps protect this pentometer against overcurrent.Positions 128 make up this pentometer.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 8.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.The performance of 5V is provided by 5V.In the digi devices, 8 pins can be seen.You should mount in the way of Surface Mount.potentionmeters with 1.8V~5.5V voltage capabilities can be used.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~125°C.The flow can be limited by 10kOhm.Pentometer belongs to the family MCP4132.Surface Mount mounts digital potentiometer.This potentiameter gets 8 pins on it.It can be classified as a DIGITAL POTENTIOMETER converter.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.Digital Potentiometers family pentometer are used.
MCP4132T-103E/MF Features
Available in 8-VDFN Exposed Pad package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4132T-103E/MF Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4132T-103E/MF Digital Potentiometers applications.
  • Used as voltage divider
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Healthcare Products
  • Automotive electronics
  • Gas detection circuit
  • DC/DC conversion circuit
  • Industrial control circuits
  • Testing equipment
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
Step5Bar-code shipping tag
MCP4132T-103E/MF
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    8-VDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4132
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    1 kHz
    129
  • Total Resistance
    10000Ohm