  • MCP4131T-104E/MS
MCP4131T-104E/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP4131T-104E/MS
HK JDW NO:
536-MCP4131T-104E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4131T-104E/MS
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4131 Digital PotentiometersSPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4131T-104E/MS Overview
It is contained in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) pacakge.Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.This pentometer is protected from overcurrent by 129 taps.Pentometer consists of 128 positions.A termination of 8 is intended.Listed below are 1 functions included in this programmable potentiometer.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 100000Ohm.The performance of the product is powered by 5V.The digi devices show 8 pins.Mount in the direction of Surface Mount.potentionmeters with 1.8V~5.5V voltage capabilities can be used.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.A flow rate limit of 100kOhm is possible.The MCP4131 family contains pentometer.Surface Mount mounts digital potentiometer.This potentiameter gets 8 pins on it.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.
MCP4131T-104E/MS Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4131T-104E/MS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4131T-104E/MS Digital Potentiometers applications.
  • Adjusting the LCD Display
  • Contrast control of monitors
  • Testing equipment
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Adjustable gain amplifiers
  • Joysticks
  • Analogue circuit
  • Sensor auto referencing circuits
  • Automotive electronics
  • Gas detection circuit
Step5Bar-code shipping tag
MCP4131T-104E/MS
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4131
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm