  • MCP4131-502E/MS
MCP4131-502E/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP4131-502E/MS
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4131-502E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4131-502E/MS
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4131 Digital PotentiometersSPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4131-502E/MS Overview
There is a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package containing it.Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.The digital potentiometer embeds 1 circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.A 129 tap protects this pentometer from overcurrents.The number of positions is 128.There are 8 terminations on this digital potentiometer.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 5000Ohm.It is powered by 5V to deliver its perfomance.The digi devices displays 8 pins.The mounting direction should be Surface Mount.It can supply voltages up to 1.8V~5.5V.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~125°C.Limiting the flow with 5kOhm is possible.Pentometer is a member of MCP4131 family.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.potentiameter with 8 pins.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5V.
MCP4131-502E/MS Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4131-502E/MS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4131-502E/MS Digital Potentiometers applications.
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Adjusting the LCD Display
  • Low power system
  • Modern office equipment
  • Adjustable current control
  • Programmable computer
  • Gas detection circuit
  • Sensor trimming instrumentation
  • Used as variable resistor
  • DAC
Step5Bar-code shipping tag
MCP4131-502E/MS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4131
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm