  • MCP40D19T-104E/LT
MCP40D19T-104E/LT
advertisement
Manufacturer No:
MCP40D19T-104E/LT
HK JDW NO:
536-MCP40D19T-104E/LT
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
MCP40D19T-104E/LT
Description:
5 Terminations2.7V 5 Pin MCP40D19 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP40D19T-104E/LT Overview
This file is contained in a package of 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353.The pentometer is stored from Volatile.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.Digi-Reel? package contains the access code to secure the digital potentiometer.In this pentometer, there are 128 taps to prevent overcurrent.Pentometer consists of 128 positions.This termination is designed for 5.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.The total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm as shown.Powered by 2.7V, it delivers its performance.The digi devices show 5 pins.Mount in the direction of Surface Mount.There is 1.8V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.A flow limit of 100kOhm can be applied.MCP40D19 is a family member.The mount is Surface Mount.5 pins are present on this potentiameter.The type of converter it is can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER.Components from the Digital Potentiometers family are used.
MCP40D19T-104E/LT Features
Available in 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
5 pins
MCP40D19T-104E/LT Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP40D19T-104E/LT Digital Potentiometers applications.
  • Analogue circuit
  • Automatic gain control
  • Audio level control
  • Voltage control
  • Healthcare Products
  • Speakers
  • Voltage resistance conversion
  • Used as voltage divider
  • Sensor auto referencing circuits
  • Low power system
Step5Bar-code shipping tag
MCP40D19T-104E/LT
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Base Part Number
    MCP40D19
  • Pin Count
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    I2C
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    155
  • Height
    1mm
  • Length
    2.25mm
  • Width
    1.35mm