  • MCP40D18T-104E/LT
MCP40D18T-104E/LT
advertisement
Manufacturer No:
MCP40D18T-104E/LT
HK JDW NO:
536-MCP40D18T-104E/LT
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
MCP40D18T-104E/LT
Description:
6 Terminations 2.7V 6 Pin MCP40D18 Digital Potentiometers I2C 128 Positions
Quantity:
In Stock : 1345
Step5Bar-code shipping tag
MCP40D18T-104E/LT
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    6
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Base Part Number
    MCP40D18
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    I2C
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    155
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height
    1mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm