  • MCP4019T-103E/LT
MCP4019T-103E/LT
advertisement
Manufacturer No:
MCP4019T-103E/LT
HK JDW NO:
536-MCP4019T-103E/LT
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
MCP4019T-103E/LT
Description:
5 Terminations5V 5 Pin MCP4019 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4019T-103E/LT Overview
There is a 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 package containing it.By Volatile, this pentometer begins to be stored.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).A 128 tap protects this pentometer from overcurrents.Pentometer consists of 128 positions.The terminations are set at 5.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm.The performance of 5V is provided by 5V.The digi devices shows the 5 pins.The way to mount is Surface Mount.1.8V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.MCP4019 is a family member.The mount is Surface Mount.6 pins are available on this potentiameter.Convertor types can be classified by DIGITAL POTENTIOMETER.The potentiameter is capable of delivering voltage at 2/5V.Components from the Digital Potentiometers family are used.The element consists of 1 elements.
MCP4019T-103E/LT Features
Available in 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 package
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
6 pins
MCP4019T-103E/LT Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4019T-103E/LT Digital Potentiometers applications.
  • Household appliances
  • Communication device
  • Calibration instrumentation
  • Gas detection circuit
  • Programmable low pass filter
  • Bias adjustment circuits
  • Wheatstone bridges
  • Automotive electronics
  • Industrial control circuits
  • Voltage resistance conversion
Step5Bar-code shipping tag
MCP4019T-103E/LT
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    MCP4019
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Number of Elements
    1
  • Power Supplies
    2/5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    I2C
  • Nominal Supply Current
    80μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    100
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height
    1mm
  • Length
    2.25mm
  • Width
    1.35mm