  • MCP1811AT-028/HCA
MCP1811AT-028/HCA
advertisement
Manufacturer No:
MCP1811AT-028/HCA
HK JDW NO:
536-MCP1811AT-028/HCA
Package:
4-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP1811AT-028/HCA
Description:
0.65mm PMIC 4-UDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 12998
Step5Bar-code shipping tag
MCP1811AT-028/HCA
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    4-UDFN Exposed Pad
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Number of Terminations
    4
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-N4
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage 1
    2.8V
  • Input Voltage (Min)
    3.4V
  • Input Voltage (Max)
    5.5V
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.4V
  • Output Voltage1-Max
    2.912V
  • Output Voltage1-Min
    2.688V
  • Regulator Type
    FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
  • Voltage Tolerance-Max
    4%
  • Output Current1-Max
    0.15A
  • Dropout Voltage1-Max
    0.6V
  • Operating Temperature TJ-Max
    85°C
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Adjustability
    FIXED
  • Operating Temperature TJ-Min
    -40°C
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Length
    1mm
  • Width
    1mm