  • MCP1320T-46LE/OT
MCP1320T-46LE/OT
advertisement
Manufacturer No:
MCP1320T-46LE/OT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP1320T-46LE/OT
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MCP1320T-46LE/OT
Description:
5 Terminals 5-Pin MCP1320 Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 7258
Purchasing and Inquiry
MCP1320T-46LE/OT Overview
Power management is mounted through 5 terminals. Packaged in the form of a Tape & Reel (TR), power management is easy to use. Please refer to this PMIC for 1 functions. There are 1 channels on this power managment ic that can be found in a series. As a reference, this IC power includes SC-74A, SOT-753 functions for your convenience. Several of the benefits of this PMIC are also shared by other Simple Reset/Power-On Reset products. IC management is specified that the package peak reflow temperature should be 260. During operation, the power ic is supplied with a voltage of 1. The power management is mounted by a Surface Mount-axis. It is possible to subcategorize this power ic as a Power Management Circuits chip. Power management has a total of 5 pins. This power management system has 5 pins. In order for this IC power to function, the supply voltage (Vsup) cannot be less than 1V. There should be no more than 5.5V volts of maximum supply voltage (Vsup) in this power management. Surface Mount is the recommended mounting type. It is recommended to set the supervisor's temperature to this range: -40°C~125°C TA. As a result of this supervisor's operation, the output voltage is Open Drain or Open Collector. The supply current of the power management is 10μA. A similar IC managements number of the manufacturer can always be found by using MCP1320, the base power ics number. The power management can work with a maximum supply temperature of 10μA.
MCP1320T-46LE/OT Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
10μA operating supply current
MCP1320T-46LE/OT Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP1320T-46LE/OT Voltage Supervisors applications.
  • Power distribution systems of CCU
  • Power distribution systems of infant care room
  • Telecommunications equipment
  • Radar
  • Set top box
  • Detection of phase sequence
  • Medical-specific insulation monitor
  • Kitchen appliances
  • Transformer load monitoring equipment
  • Computer applications
Step5Bar-code shipping tag
MCP1320T-46LE/OT
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    5
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    240mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP1320
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Output Voltage
    300mV
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    10μA
  • Nominal Supply Current
    10μA
  • Power Dissipation
    240mW
  • Max Supply Current
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Quiescent Current
    1μA
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    4.6V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    140ms Minimum
  • Nominal Input Voltage
    5.5V
  • Min Reset Threshold Voltage
    4.531V
  • Max Reset Threshold Voltage
    4.669V
  • Threshold Voltage
    +4.6V
  • Undervoltage Threshold
    4.531V
  • Overvoltage Threshold
    4.669V
  • Height
    1.2954mm
  • Length
    3.0988mm
  • Width
    1.8034mm