  • MCP1320T-42JE/OT
MCP1320T-42JE/OT
advertisement
Manufacturer No:
MCP1320T-42JE/OT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP1320T-42JE/OT
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MCP1320T-42JE/OT
Description:
3V5 Terminals MCP1320 Voltage supervisor1 Channels
Purchasing and Inquiry
MCP1320T-42JE/OT Overview
It is mounted through 5 terminals on the power management. There is a Tape & Reel (TR)-packaging method applied to IC management. In this IC power you will find 1 functions for you to refer to. A series of 1 channels can be found on this supervisor. In this IC management you will find SC-74A, SOT-753 functions for you to refer to. This IC power shares lots of benefits with other Simple Reset/Power-On Reset products. Specifies a reflow peak temperature of 260 for the package during reflow. There is a voltage supply of 3V for the PMIC chip, and the chip conducts at that voltage. In a 1 supply voltage, the PMIC chip conducts. The mounting type of the supervisors is Surface MountThe temperature of the supervisors should be set to this range: -40°C~125°C TA. During normal operation, this power managment ic can generate Open Drain or Open Collector of output voltage. You can always use MCP1320, the base supervisor number, to search for similar PMICs of the manufacturer.
MCP1320T-42JE/OT Features
Simple Reset/Power-On Reset type
MCP1320T-42JE/OT Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP1320T-42JE/OT Voltage Supervisors applications.
  • Electric heating appliances
  • Automotive permanent magnet synchronous motors
  • Important electronics for automotive protection
  • Refrigeration
  • emergency room
  • Stable power system
  • Fire equipment power monitoring system
  • Power distribution systems of infant care room
  • Unattended substation automation
  • Embedded computing
Step5Bar-code shipping tag
MCP1320T-42JE/OT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP1320
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1V
  • Number of Channels
    1
  • Adjustable Threshold
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    4.2V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    140ms Minimum
  • Length
    2.9mm