  • MCMHR50V335M4X7
MCMHR50V335M4X7
advertisement
Manufacturer No:
MCMHR50V335M4X7
HK JDW NO:
3958-MCMHR50V335M4X7
Datasheet:
MCMHR50V335M4X7
Description:
MCMHR 3.3μF Capacitor 20% 1.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
MCMHR50V335M4X7
    Aluminium
  • Series
    MCMHR
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Lead Pitch
    1.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    450 μm
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Current - Leakage
    3μA
  • Ripple Current (AC)
    24mA
  • Diameter
    4mm
  • Height
    7mm