  • MCM01-031EC152J-F
MCM01-031EC152J-F
advertisement
Manufacturer No:
MCM01-031EC152J-F
HK JDW NO:
192-MCM01-031EC152J-F
Datasheet:
MCM01-031EC152J-F
Purchasing and Inquiry
MCM01-031EC152J-F Overview
For this device to function properly, a voltage rating of 300V is needed.Reliability is achieved by setting the maximum operating temperature to 200°C.With the part, temperature coefficients of 100 ppm/°C are pre-set.300V is the voltage rating of this electronic part.It is recommended to leave the device at -55°C~200°C at all times.
MCM01-031EC152J-F Features
the voltage - Rated DC of 300V
a 100 ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 300V
MCM01-031EC152J-F Applications
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • RF Medical Equipment
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Power Amplifiers
  • CATV
  • Tuned LCR Circuits
  • MRI Coils and Generators
  • Lasers
  • RF Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
MCM01-031EC152J-F
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    300V
  • Capacitance
    1500pF
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Military Standard
    Not
  • Height
    4.191mm
  • Length
    11.684mm
  • Width
    10.16mm