  • MCM01-010EF820J-F
MCM01-010EF820J-F
advertisement
Manufacturer No:
MCM01-010EF820J-F
HK JDW NO:
192-MCM01-010EF820J-F
Datasheet:
MCM01-010EF820J-F
Purchasing and Inquiry
MCM01-010EF820J-F Overview
This device's size and dimension are 0.500Lx0.400W 12.70mmx10.16mm to ensure a high level of reliability.Providing a DC voltage - Rated DC of 1kV is required to fully operate the device.For reliable operation, the highest temperature is set to 200°C.Parts with 100 ppm/°C temperature coefficients are pre-set.The voltage - Rated of this electronic part is 1kV.When operating the device, it is recommended that the voltage be set to -55°C~200°C.
MCM01-010EF820J-F Features
its size/dimension is 0.500Lx0.400W 12.70mmx10.16mm
the voltage - Rated DC of 1kV
a 100 ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 1kV
MCM01-010EF820J-F Applications
  • MRI Coils and Generators
  • Plasma generators
  • Tuned LCR Circuits
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Lasers
  • Mobile Radio
  • RF Instruments
  • MRI Coils
  • CATV
  • Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
MCM01-010EF820J-F
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Published
    2006
  • Series
    MCM01
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.400W 12.70mmx10.16mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    1kV
  • Capacitance
    82pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Height
    4.191mm
  • Length
    12.7mm
  • Width
    10.16mm