  • MCM01-009EF751J-F
MCM01-009EF751J-F
advertisement
Manufacturer No:
MCM01-009EF751J-F
HK JDW NO:
192-MCM01-009EF751J-F
Datasheet:
MCM01-009EF751J-F
Purchasing and Inquiry
MCM01-009EF751J-F Overview
A 0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm dimension and a size/dimension of 0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm ensure reliability.A high efficiency is achieved by maintaining the rated (DC) voltage (URdc) at 1000V.Parts with 100 ppm/°C temperature coefficients are pre-set.Its voltage - Rated is 1kV.If the device is operating, leave it at -55°C~200°C at all times.
MCM01-009EF751J-F Features
its size/dimension is 0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm
a 100 ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 1kV
MCM01-009EF751J-F Applications
  • CATV
  • Mobile Radio
  • Tuned LCR Circuits
  • Plasma generators
  • Power Amplifiers
  • RF Power Amplifiers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Lasers
Step5Bar-code shipping tag
MCM01-009EF751J-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Size / Dimension
    0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Voltage - Rated
    1kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    750pF
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Size Code
    4640
  • Height
    4.191mm
  • Length
    15.367mm
  • Width
    10.16mm