  • MCM01-009EC152J-F
MCM01-009EC152J-F
advertisement
Manufacturer No:
MCM01-009EC152J-F
HK JDW NO:
192-MCM01-009EC152J-F
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
MCM01-009EC152J-F
Purchasing and Inquiry
MCM01-009EC152J-F Overview
This device's size and dimension are 0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm to ensure a high level of reliability.Providing a DC voltage - Rated DC of 300V is required to fully operate the device.Parts with 100 ppm/°C temperature coefficients are set at the factory.When in operation, the device should be kept at -55°C~200°C.
MCM01-009EC152J-F Features
its size/dimension is 0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm
the voltage - Rated DC of 300V
a 100 ppm/°C temperature coefficient
MCM01-009EC152J-F Applications
  • MRI Coils and Generators
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • RF Medical Equipment
  • CATV
  • Mobile Radio
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • RF Power Amplifiers
  • RF Instruments
  • MRI Coils
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
Step5Bar-code shipping tag
MCM01-009EC152J-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard SMD
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    MCM01
  • Size / Dimension
    0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    RF, High Frequency
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Capacitance
    1500pF
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Depth
    10.16mm
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    4640
  • Voltage
    300V
  • Ripple Current
    20A
  • Height
    4.191mm
  • Length
    15.367mm