  • MCM01-003ED501M-F
MCM01-003ED501M-F
advertisement
Manufacturer No:
MCM01-003ED501M-F
HK JDW NO:
192-MCM01-003ED501M-F
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
MCM01-003ED501M-F
Purchasing and Inquiry
MCM01-003ED501M-F Overview
A voltage of 500V needs to be provided for it to function properly.A maximum operating temperature of 200°C ensures reliability.Temperature coefficients 100 ppm/°C are set with the part.Electronic parts like this one are voltage-rated at 500V.Keeping the device at -55°C~200°C during operation is recommended.
MCM01-003ED501M-F Features
the voltage - Rated DC of 500V
a 100 ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
MCM01-003ED501M-F Applications
  • Tuned LCR Circuits
  • Plasma generators
  • RF Power Amplifiers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Medical Equipment
  • Power Amplifiers
  • MRI Coils and Generators
  • Lasers
  • MRI Coils
  • Mobile Radio
Step5Bar-code shipping tag
MCM01-003ED501M-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard SMD
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    MCM01
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    RF, High Frequency
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    500pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Height
    4.191mm
  • Length
    11.684mm
  • Width
    10.16mm