  • MCH38FM151J
MCH38FM151J
advertisement
Manufacturer No:
MCH38FM151J
HK JDW NO:
192-MCH38FM151J
Datasheet:
MCH38FM151J
Purchasing and Inquiry
MCH38FM151J Overview
Consequently, it has 0.380Lx0.380W 9.65mmx9.65mm size/dimension in order to ensure the highest level of reliability.It requires voltage - Rated DC of 4V to function fully.For high efficiency, the rated voltage (URdc) should be kept at 4000V.With the part, the temperature coefficient is set to 50 ppm/°C.When in operation, the device should be kept at -55°C~125°C.
MCH38FM151J Features
its size/dimension is 0.380Lx0.380W 9.65mmx9.65mm
the voltage - Rated DC of 4V
a 50 ppm/°C temperature coefficient
MCH38FM151J Applications
  • Lasers
  • CATV
  • RF Medical Equipment
  • RF Instruments
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • MRI Coils and Generators
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • MRI Coils
  • Tuned LCR Circuits
  • RF Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
MCH38FM151J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard SMD
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    3838
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2014
  • Series
    MCH
  • Size / Dimension
    0.380Lx0.380W 9.65mmx9.65mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Capacitance
    150pF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4000V
  • Size Code
  • Height
    4.06mm
  • Height Seated (Max)
    0.160 4.06mm
  • Length
    9.65mm
  • Width
    9.65mm