  • MCB5JB2K50
MCB5JB2K50
advertisement
Manufacturer No:
MCB5JB2K50
HK JDW NO:
762-MCB5JB2K50
Package:
Axial
Datasheet:
MCB5JB2K50
Description:
Axial, Through Hole 2.5kOhm, 5W, Metal Oxide Film,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MCB5JB2K50
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Axial, Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MCB
  • Size / Dimension
    0.866Lx0.374W 22.00mmx9.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Composition
    Metal Oxide Film
  • Power (Watts)
    5W