  • MCA1206MD4992BP100
MCA1206MD4992BP100
advertisement
Manufacturer No:
MCA1206MD4992BP100
HK JDW NO:
878-MCA1206MD4992BP100
Description:
FIXED RESISTOR MCA AT - Precision Series, Thin Film, 49.9kOhm, 0.4W 2/5W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
MCA1206MD4992BP100
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Weight
    9.213595mg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Series
    MCA AT - Precision
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    49.9kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.4W 2/5W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    400mW
  • Packing Method
    Tape, Paper
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.4W
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Height
    550μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm