  • MCA1206MC2491FP500
MCA1206MC2491FP500
advertisement
Manufacturer No:
MCA1206MC2491FP500
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-MCA1206MC2491FP500
Package:
Description:
FIXED RESISTOR MCA 1206 AT-PROF Series, 2490Ohm, 1%,
Step5Bar-code shipping tag
MCA1206MC2491FP500
  • Series
    MCA 1206 AT-PROF
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -5050 ppm/°C
  • Resistance
    2490Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    TR, Paper
  • Technology
    THIN FILM
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.4W
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Working Voltage
    200V