  • MC9S12T64MPKE16
MC9S12T64MPKE16
advertisement
Manufacturer No:
MC9S12T64MPKE16
HK JDW NO:
699-MC9S12T64MPKE16
Package:
80-LQFP
Datasheet:
MC9S12T64MPKE16
Description:
64KB 64K x 8 FLASH 16-Bit Microcontroller HCS12 Series 2.5V 80-LQFP
Quantity:
In Stock : 1232
Step5Bar-code shipping tag
MC9S12T64MPKE16
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    80-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    HCS12
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    80
  • Terminal Finish
    NOT SPECIFIED
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    80
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G80
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.75V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.25V
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    59
  • Speed
    16MHz
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.25V~2.75V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    LVD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    16MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    EBI/EMI, SCI, SPI
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Address Bus Width
    16
  • EEPROM Size
    2K x 8
  • External Data Bus Width
  • Length
    12mm
  • Height Seated (Max)
    1.7mm
  • Width
    12mm