  • MC8038E12B1-FSR
MC8038E12B1-FSR
advertisement
Manufacturer No:
MC8038E12B1-FSR
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
HK JDW NO:
528-MC8038E12B1-FSR
Package:
Datasheet:
MC8038E12B1-FSR
Description:
GLOVE, POLYAMIDE, L/FREE, PU, SIZE 6 - More Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MC8038E12B1-FSR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Weight
    0.397lb 180.08g
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Blade
  • Published
    2005
  • Series
    MC8038
  • Size / Dimension
    Square - 80mm Lx80mm H
  • Feature
    Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.930A
  • Approval Agency
    cUL, TUV, UL
  • RPM
    5800 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    81.5 CFM (2.28m3/min)
  • Noise
    52.1 dB(A)
  • Static Pressure
    0.840 in H2O (209.2 Pa)