  • MC68HC16Z1VEH16
MC68HC16Z1VEH16
advertisement
Manufacturer No:
MC68HC16Z1VEH16
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MC68HC16Z1VEH16
Package:
132-BQFP Bumpered
Datasheet:
MC68HC16Z1VEH16
Description:
ROMless CPU16 16-Bit Microcontroller HC16 Series MC68HC16 5V 132-BQFP Bumpered
Quantity:
In Stock : 11812
Step5Bar-code shipping tag
MC68HC16Z1VEH16
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    132-BQFP Bumpered
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    HC16
  • Published
    1996
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    132
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Base Part Number
    MC68HC16
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G132
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    16
  • Speed
    16MHz
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~5.5V
  • Core Processor
    CPU16
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    ROMless
  • Core Size
    16-Bit
  • Connectivity
    EBI/EMI, SCI, SPI
  • Supply Current-Max
    110mA