  • MC18FD201F-F
MC18FD201F-F
advertisement
Manufacturer No:
MC18FD201F-F
HK JDW NO:
192-MC18FD201F-F
Datasheet:
MC18FD201F-F
Purchasing and Inquiry
MC18FD201F-F Overview
To ensure high reliability, its size/dimension is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.The voltage - Rated DC of 500V needs to be provided to fully play its function.This part is set with a 25 ppm/°C temperature coefficient.During operation, it is recommended that the device remain at -55°C~125°C.
MC18FD201F-F Features
its size/dimension is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 25 ppm/°C temperature coefficient
MC18FD201F-F Applications
  • CATV
  • Power Amplifiers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Tuned LCR Circuits
  • RF Instruments
  • MRI Coils
  • RF Medical Equipment
  • Plasma generators
  • MRI Coils and Generators
Step5Bar-code shipping tag
MC18FD201F-F
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    25 ppm/°C
  • Capacitance
    200pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    4.5mm