  • MC0805N101J500A2.54MM
MC0805N101J500A2.54MM
advertisement
Manufacturer No:
MC0805N101J500A2.54MM
Manufacturer:
Multicomp
HK JDW NO:
3958-MC0805N101J500A2.54MM
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
100pF Ceramic Capacitor 5% 30 ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
MC0805N101J500A2.54MM
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    5%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    Ammo Pack
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    NP0
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    3.8mm