  • MBRM1H100T3G
MBRM1H100T3G
advertisement
Manufacturer No:
MBRM1H100T3G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MBRM1H100T3G
Package:
DO-216AA
Datasheet:
MBRM1H100T3G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MBRM1H100T3G
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-216AA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    20μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    760mV @ 1A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    1A
  • Max Reverse Leakage Current
    20μA
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    50A
  • Output Current-Max
    1A
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Forward Voltage
    840mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    1A
  • Peak Reverse Current
    20μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    50A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    50A