  • MAX8878EUK22+T
MAX8878EUK22+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX8878EUK22+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX8878EUK22+T
Package:
SOT-23-5
Datasheet:
Description:
Fixed PMIC 5 SOT-23-5
Quantity:
In Stock : 16562
Step5Bar-code shipping tag
MAX8878EUK22+T
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Polarity
    Positive
  • Power Dissipation-Max
    571mW
  • Current - Output
    150mA
  • Accuracy
    3 %
  • Voltage - Output
    2.2V
  • Output Voltage 1
    2.2V
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Current - Input Bias
    100μA
  • Max Input Voltage
    6.5V
  • Min Current Limit
    160mA
  • Voltage Reference
    1.25V
  • Length
    2.9mm