  • MASW-008543-TR3000
MASW-008543-TR3000
advertisement
Manufacturer No:
MASW-008543-TR3000
HK JDW NO:
482-MASW-008543-TR3000
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
MASW-008543-TR3000 Overview
There is an optimized performance in the RF Switches because it utilizes the Tape & Reel (TR) package.Operating at -40°C~85°C is the recommended temperature for RF Switch's operation.There are 8 pins used for high power RF switch operation.This is the type of RF signal from the RF switch ic that is General Purpose.
MASW-008543-TR3000 Features
Tape & Reel (TR) package
8 pins
General Purpose RF Type
MASW-008543-TR3000 Applications
There are a lot of M/A-Com Technology Solutions MASW-008543-TR3000 RF Switches applications.
  • ISM
  • WCDMA diversity applications
  • Smartphones
  • Mobile devices
  • Digital transceiver front end switch
  • Cellular infrastructures
  • LTE diversity applications
  • IF switching
  • Dual-band applications
  • Cellular/PCS Base Stations
Step5Bar-code shipping tag
MASW-008543-TR3000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Construction
    COMPONENT
  • Frequency
    4GHz
  • Circuit
    SPDT
  • Test Frequency
    2GHz
  • Impedance
    50Ohm
  • Topology
    Absorptive
  • Frequency Range
    10MHz~4GHz