  • MAPS-010146-TR0500
MAPS-010146-TR0500
advertisement
Manufacturer No:
MAPS-010146-TR0500
HK JDW NO:
482-MAPS-010146-TR0500
Package:
24-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
MAPS-010146-TR0500 Overview
Using the frequency of 8GHz~12GHz, RF modulator operates.RF IC with the enhanced 24-VFQFN Exposed Pad package.Tape & Reel (TR) package is used for this RF modulator.Ideally, you should place this RF modulator on a Surface Mount-type PCB or development board.An enhanced power dissipation RF module with 24 pins.It must be below 85°C when the RF switch IC's system is operating.This RF switch IC should not operate at a temperature lower than -40°C.
MAPS-010146-TR0500 Features
Frequency of 8GHz~12GHz
24-VFQFN Exposed Pad package
Tape & Reel (TR)
24 pins
MAPS-010146-TR0500 Applications
  • Broadband/CATV
  • Balanced modulation
  • Adaptive cruise control
  • Wireless LAN
  • Synchronous detection
  • Cellular Infrastructure
  • Lock in amplification
  • Self-parking
  • RF/IF analog multiplexer
  • Point-to-point radios
Step5Bar-code shipping tag
MAPS-010146-TR0500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    24
  • Weight
    937.688827mg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Construction
    COMPONENT
  • Frequency
    8GHz~12GHz
  • Function
    Phase Shifter
  • VSWR-Max
    1.8
  • RF Type
    Radar
  • Input Power-Max (CW)
    25dBm
  • Characteristic Impedance
    50Ohm