  • MALIEYH07DB515H42K
MALIEYH07DB515H42K
advertisement
Manufacturer No:
MALIEYH07DB515H42K
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MALIEYH07DB515H42K
Package:
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Description:
EYH 15000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Step5Bar-code shipping tag
MALIEYH07DB515H42K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    EYH
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    15000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    33mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.13A @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm