  • MAL250017822E3
MAL250017822E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL250017822E3
HK JDW NO:
886-MAL250017822E3
Datasheet:
MAL250017822E3
Description:
500 PGP-ST 8200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 43.3A 2.992Dia 76.00mm -40°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
MAL250017822E3
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    500 PGP-ST
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    2.992Dia 76.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    450V
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    8200μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    31.8008mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    16mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    7.38mA
  • Ripple Current
    43.3A
  • Impedance
    13mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    43.3A @ 120Hz
  • Diameter
    76mm
  • Height Seated (Max)
    8.886 225.70mm
  • Length
    220mm