  • MAL214065221E3
MAL214065221E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL214065221E3
HK JDW NO:
886-MAL214065221E3
Package:
Radial, Can
Datasheet:
MAL214065221E3
Description:
140 RTM 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 336mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~125°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
MAL214065221E3
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    140 RTM
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2500 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.038mA
  • Ripple Current
    336mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2500 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Impedance
    200mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    336mA @ 100Hz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm