  • MAL213661122E3
MAL213661122E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL213661122E3
HK JDW NO:
886-MAL213661122E3
Package:
Radial, Can
Datasheet:
MAL213661122E3
Description:
136 RVI 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.38A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
MAL213661122E3
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    136 RVI
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    1200μF
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.6mA
  • Ripple Current
    1.38A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Impedance
    27mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.38A @ 100Hz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.476 37.50mm