  • MAL211847222E3
MAL211847222E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL211847222E3
HK JDW NO:
886-MAL211847222E3
Package:
Radial, Can - Mounting Ring - 4 Lead
Datasheet:
MAL211847222E3
Description:
118 AHT 2200μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 1.54A 0.827Dia 21.00mm -55°C~125°C Polar Radial, Can - Mounting Ring - 4 Lead
Step5Bar-code shipping tag
MAL211847222E3
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    118 AHT
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.827Dia 21.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Soldering
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    40V
  • Capacitance
    2200μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    105mOhm @ 100Hz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    40V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.532mA
  • Ripple Current
    1.54A
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Impedance
    100mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.54A @ 100Hz
  • Diameter
    21mm
  • Height
    38mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm