  • MAL210128473E3
MAL210128473E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL210128473E3
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MAL210128473E3
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
MAL210128473E3
Description:
101 PHR-ST 47000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 18.6A 2.992Dia 76.00mm -40°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
MAL210128473E3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Clamp
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    101 PHR-ST
  • Size / Dimension
    2.992Dia 76.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    47000μF
  • Packing Method
    Box
  • Lead Pitch
    31.8008mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Voltage
    63V
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    5.92mA
  • Ripple Current
    18.6A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    15000 hours
  • Impedance
    6mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    18.6A @ 100Hz
  • Diameter
    76mm
  • Height
    105mm
  • Height Seated (Max)
    4.398 111.70mm