  • MAL205657332E3
MAL205657332E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL205657332E3
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MAL205657332E3
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
MAL205657332E3
Description:
VISHAY MAL205657332E3 Electrolytic Capacitor, Long Life, 3300 F, 40 V, 056 PSM Series,20%, 22 mm, 10 mm
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MAL205657332E3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Series
    056 PSM-SI
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Audio
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    40V
  • Packing Method
    BULK
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    67mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.796mA
  • Ripple Current
    2.09A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Impedance
    45mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.09A @ 100Hz
  • Diameter
    22mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm