  • MAL205645153E3
MAL205645153E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL205645153E3
HK JDW NO:
886-MAL205645153E3
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
MAL205645153E3
Description:
056 PSM-SI 15000μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 4A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
MAL205645153E3
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2008
  • Series
    056 PSM-SI
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Termination
    Snap in
  • Applications
    Audio
  • Capacitance
    15000μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    BULK
  • Voltage - Rated AC
    16V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    34mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.444mA
  • Ripple Current
    4A
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Impedance
    28mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4A @ 100Hz
  • Hole Diameter
    2 mm
  • Ripple Current (AC)
    4A
  • Diameter
    25mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm