  • MAL205356681E3
MAL205356681E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL205356681E3
HK JDW NO:
886-MAL205356681E3
Package:
Radial, Can - 5 Lead
Datasheet:
MAL205356681E3
Description:
053 PEC-PW 680μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 2.9A 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar 19.9898mm Radial, Can - 5 Lead
Step5Bar-code shipping tag
MAL205356681E3
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - 5 Lead
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    053 PEC-PW
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Solder
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    680μF
  • Packing Method
    BULK
  • Reference Standard
    IEC60384-4
  • Lead Pitch
    19.9898mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    235mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.787 20.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.63mA
  • Ripple Current
    2.9A
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Impedance
    165mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.9A @ 100Hz
  • Diameter
    40mm
  • Height
    70mm
  • Height Seated (Max)
    2.953 75.00mm