  • MAL205055153E3
MAL205055153E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL205055153E3
HK JDW NO:
886-MAL205055153E3
Package:
Radial, Can - 4 Lead
Datasheet:
MAL205055153E3
Description:
050 PED-PW 15000μF Capacitor -10% +30% Tape & Box (TB) Through Hole 5A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 17.5006mm Radial, Can - 4 Lead
Step5Bar-code shipping tag
MAL205055153E3
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - 4 Lead
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    050 PED-PW
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    -10% +30%
  • Termination
    Solder
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    15000μF
  • Packing Method
    BULK
  • Reference Standard
    IEC60384-4
  • Lead Pitch
    17.5006mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    28mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.689 17.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.44mA
  • Ripple Current
    5A
  • Impedance
    21mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5A @ 100Hz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    2.165 55.00mm