  • M80-4000000FG-04-324-00-000
M80-4000000FG-04-324-00-000
advertisement
Manufacturer No:
M80-4000000FG-04-324-00-000
HK JDW NO:
322-M80-4000000FG-04-324-00-000
Package:
Description:
1 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole, Right Angle Tube Gold Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled 4 Positions Female Socket, Power
Step5Bar-code shipping tag
M80-4000000FG-04-324-00-000
    Select All
  • Applications
    Automotive, General Purpose, Military
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    800V
  • Fastening Type
    Screw Lock
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
  • Contact Type
    Female Socket, Power
  • Mixed Contacts
  • Insulation Height
    0.238 6.05mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.157 4.00mm
  • Insulation Color
    COMMERCIAL
  • Contact Length - Post
    0.197 5.00mm
  • Contact Resistance
    6mOhm
  • Durability
    500 Cycles
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Contact Shape
    Circular
  • Insulation Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Board Mounting Option
    HOLE .086-.098
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C