  • M80-4000000FE-03-329-00-000
M80-4000000FE-03-329-00-000
advertisement
Manufacturer No:
M80-4000000FE-03-329-00-000
HK JDW NO:
322-M80-4000000FE-03-329-00-000
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
M80-4000000FE-03-329-00-000
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Insulation Material
    GLASS FILLED POLYPHENYLENE SULPHIDE
  • Mounting Option 1
    GUIDE PIN
  • Mounting Option 2
    LOCKING
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Feature
    Jackscrews
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Positions
    3
  • Color
    1
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket, Power
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.157 4.00mm
  • Total Number of Contacts
    3
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.866 inch
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Resistance
    6mOhm
  • Wire Gauge
    20 AWG