  • M80-4000000FC-06-321-00-000
M80-4000000FC-06-321-00-000
advertisement
Manufacturer No:
M80-4000000FC-06-321-00-000
HK JDW NO:
322-M80-4000000FC-06-321-00-000
Package:
Datasheet:
Description:
1 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole Tube Gold Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled 6 Positions Female Socket, Power
Step5Bar-code shipping tag
M80-4000000FC-06-321-00-000
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Circular
  • Insulation Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Datamate Mix-Tek
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Jackscrews, Polarizing Key
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    6
  • Applications
    1
  • Voltage - Rated
    800V
  • Additional Feature
    ROHS COMPLIANT
  • Fastening Type
    Screw Lock
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket, Power
  • Mixed Contacts
  • Current Rating (Amps)
    20A
  • Terminal Pitch
    4mm
  • Insulation Height
    0.205 5.20mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.157 4.00mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Contact Length - Post
    0.138 3.50mm
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.204 inch
  • Durability
    500 Cycles
  • Insertion Force-Max
    4.8928 N
  • Withdrawl Force-Min
    .5004 N
  • Stack Height (Mating)
    7.3mm