  • M64Y105KB40
M64Y105KB40
advertisement
Manufacturer No:
M64Y105KB40
HK JDW NO:
876-M64Y105KB40
Package:
Datasheet:
M64Y105KB40
Description:
Trimmer Resistors - Through Hole 3/8"SQ 1Mohms Multi Turn Cermet
Step5Bar-code shipping tag
M64Y105KB40
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Weight
    1.842719g
  • Published
    2005
  • Tolerance
    10%
    Pin
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    1MOhm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Cermet
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Depth
    5mm
  • Military Standard
    Not
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Number of Turns
    25
  • Taper
    Logarithmic
  • Height
    11.1mm
  • Length
    9.7mm