  • M52-040023V0445
M52-040023V0445
advertisement
Manufacturer No:
M52-040023V0445
Manufacturer:
Harwin Inc.
HK JDW NO:
322-M52-040023V0445
Package:
SIL
Datasheet:
M52-040023V0445
Description:
Archer M52 Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 4-Position Board to Board 0.098 2.50mm Height
Quantity:
In Stock : 7
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
M52-040023V0445
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Contact Length - Post
    0.091 2.30mm
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Number Of PCB Rows
    1
  • Contact Length - Mating
    0.157 4.00mm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.098 inch
  • Body Depth
    0.098 inch
  • Overall Contact Length
    0.346 8.80mm
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch
  • Durability
    300 Cycles
  • Contact Finish Thickness - Mating
    Flash
  • Stack Height (Mating)
    7.10mm 8.50mm 11.00mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    SIL
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polyamide (PA6T), Nylon 6T
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Archer M52
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    4
  • Number of Rows
    1
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Male Pin
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Insulation Height
    0.098 2.50mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.050 1.27mm