  • M402VF-3-016-02NR
M402VF-3-016-02NR
advertisement
Manufacturer No:
M402VF-3-016-02NR
Manufacturer:
Harwin Inc.
HK JDW NO:
322-M402VF-3-016-02NR
Package:
Datasheet:
M402VF-3-016-02NR
Description:
Receptacle, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 16 Positions M402 Tin Solder Bronze
Step5Bar-code shipping tag
M402VF-3-016-02NR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polyamide
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Board Mounting Option
    PEG
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    M402
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Guide, Pick and Place, Solder Retention
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    16
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    16
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    4.7mm
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Tin
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Body Breadth
    0.189 inch
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Black
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Resistance
    90mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Body/Shell Style
    PLUG
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • PCB Contact Row Spacing
    4.8768 mm
  • Durability
    50 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insertion Force-Max
    .8896 N
  • Withdrawl Force-Min
    .973 N
  • Length
    8.5mm
  • Contact Finish Thickness
    51.2μin 1.30μm
  • Plating Thickness
    51μin
  • Height Above Board
    0.079 2.00mm
  • Stack Height (Mating)
    2.5mm