  • M39003/01-2393
M39003/01-2393
advertisement
Manufacturer No:
M39003/01-2393
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-M39003/01-2393
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
0.39μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0003mA Axial
Step5Bar-code shipping tag
M39003/01-2393
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.39μF
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39003
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    75V
  • Leakage Current
    0.0003mA
  • Tan Delta
    0.02
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Diameter
    3.43mm
  • Length
    7.26mm